15 Niedziela Zwykła

14. VII. 2013 r.

1. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkich zaangażowanym w zorganizowanie LIPSKIEGO LATA KULTURALNEGO na naszych obiektach parafialnych. Dziękuje za aktywną obecność, miłą atmosferę: Urzędowi Gminy Zamość, Kołom Gospodyń Wiejskich, Radom sołeckim, OSP Lipsko, OSP Białowola, PKS „Metanoja”, KSM, Teatrowi „Uciecha” oraz wszystkim parafianom i miłym gościom.

2. W przeddzień 100 rocznicy wybuchy I wojny światowej pragnę bardzo serdecznie zaprosić Was drodzy parafianie na uroczystość „Upamiętnienia żołnierzy poległych w 1914 r. podczas I wojny światowej na ziemi zamojskiej”. Uroczystość odbędzie się  17 lipca w najbliższą środę. W kościele parafialnym o godz. 11:45 nastąpi powitanie gości, z krótkim wykładem wystąpi Pan prof. Piotr Semków, dziekan Wydziału Nauk Historyczno-Humanistycznych, Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, o godz. 12:00 Msza św. w intencji poległych podczas I wojny światowej. Mszy św. przewodniczyć będzie Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Jan Sobiło, biskup pomocniczy Diecezji Charkowsko-Zaporoskiej na Ukrainie. Kazanie wygłosi ks. prof. dr hab. Artur Katolo z Włoch. Przybędzie z Ministerstwa z Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych pan płk Zbigniew Krzywosz – Dyrektor Departamentu Uroczystości. Po Mszy świętej przewidziane są okolicznościowe przemówienia. O godz. 13:30 będzie przemarsz na cmentarz parafialny. Tam nastąpi poświęcenie krzyża na kwaterze wojennej z I wojny światowej – miejsca spoczynku 27 żołnierzy armii Rosyjskiej i 27 żołnierzy armii Austro-Węgier. Na zakończenie uroczystości odbędzie się złożenie wieńców przez wszystkich uczestników uroczystości. Uroczystość będzie transmitować nasze Katolickie Radio Zamość. Liczę na waszą obecność i serdeczną modlitwę.

3. Zwracam się z serdeczną prośbą do druhów OSP Białowola i wszystkich chętnych mężczyzn z Białowoli o uporządkowanie na cmentarzu wokół ogrodzenia: wycięcie młodych odrostów drzew, pokrzyw i innych chwastów.

4. Trwają wakacje. Dla jednych jest to czas odpoczynku, wyjazdów i urlopów. Dla rolników to okres intensywnej pracy przy zbiorze plonów. Módlmy się o dobrą pogodę na czas żniw.

5. We wtorek wypada wspomnienie NMP z Góry Karmel. W sanktuarium maryjnym w Tomaszowie Lubelskim  odbędzie się 7 Diecezjalna Pielgrzymka Rodzin, w sobotę wspomnienie błogosławionego Czesława, kapłana.

6. Za tydzień błogosławieństwo kierowców i pojazdów. Zbiórka do puszek na MIVA POLSKA – środki transportu dla misjonarzy.

7. Trwają zapisy na XXXII Pielgrzymkę Pieszą, która 2 sierpnia wyruszy z Zamościa na Jasną Górę. Swój udział możemy zgłaszać po każdej Mszy św. w zakrystii lub w kancelarii.

8. Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W tygodniku Niedziela: 1. Art. „Narodowe rekolekcje na stadionie narodowym”, 2. Art.”Jak rabowano majątek Kościoła? „, 3. Art. „Z wielką nadzieją na zmiany w Polsce”.

9. Prosiła mnie jedna pani aby podziękować w ten sposób osobie, która znalazła pod kościołem zgubioną rzecz i oddała właścicielce. Za ten dobry uczynek składamy serdeczne podziękowanie, niech Bóg błogosławi.

10. Dobremu Bogu zawierzajmy wypoczywających na wakacjach, nas samych i tych, którzy prosili nas o modlitwę; módlmy się o dobrą pogodę dla rolników na czas żniw, za dzieci i młodzież korzystających z wakacji, módlmy się także w intencji chorych, bezrobotnych i załamanych na duchu. Pod Twoją obronę…

11. W piątek odbył się pogrzeb Bartłomieja Nowosad 19 l., syna naszej pani Renatki Nowosad-Kaniewskiej, nauczycielki ze Szkoły Podstawowej w Lipsku. Wieczny odpoczynek…