VIII NIEDZIELA ZWYKŁA

27.02.2022 r.

1. Dziś Kościół w Polsce rozpoczyna Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Z darem modlitwy możemy także podjąć abstynencję oraz inne wyrzeczenia w intencji tych, którzy nadużywają alkoholu lub cierpią z powodu choroby alkoholowej najbliższych.
  2. We wtorek, 1 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
  3. W tym tygodniu przypada Środa Popielcowa. Wraz z tym dniem rozpoczyna się czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu, w którym przez modlitwę, pokutne uczynki i czynną miłość bliźniego przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych. Okres Wielkiego Postu ma charakter chrzcielny i pokutny, dlatego w tym czasie modlimy się za tych, którzy przygotowują się do chrztu św., sami zaś dziękujemy za otrzymaną na chrzcie św. wiarę. Należy podkreślić wartość umartwienia podejmowanego w duchu pobożności i miłości bliźniego.
  4. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, tj. ilościowy i jakościowy. Powstrzymanie się od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia. Do postu ilościowego zobowiązane są osoby pełnoletnie, czyli te, które ukończyły 18 rok życia, aż do rozpoczęcia 60-tego roku życia (kan. 97 KPK). Rodzice winni zatroszczyć się, aby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani są jeszcze obowiązkiem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzani w autentycznego ducha pokuty (kan. 1252).
  5. Od Środy Popielcowej do I Niedzieli Wielkiego Postu wypadają kwartalne dni modlitw o ducha pokuty.
  6. W piątki Wielkiego Postu Droga Krzyżowa, a w niedziele Gorzkie Żale. Za odprawienie Drogi Krzyżowej zyskuje się odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Odpust zupełny można również zyskać w piątki Wielkiego Postu za odmówienie po Komunii św. przed wizerunkiem Pana Jezusa Ukrzyżowanego modlitwy „Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu…”.