Ogłoszenia duszpasterskie

VII Niedziela Zwykła – rok A – 23.02.2020 r.

 

  1. Dzisiaj w ostatnich dniach karnawału Kościół w Polsce rozpoczyna Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Zzachęcamy do abstynencji i do modlitwy o trzeźwość, za uzależnionych oraz ich rodziny.
  2. W tym tygodniu przypada Środa Popielcowa. Wraz z tym dniem rozpoczyna się czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu, w którym przez modlitwę, pokutne uczynki i czynną miłość bliźniego przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych. Okres Wielkiego Postu ma charakter chrzcielny i pokutny, dlatego w tym czasie modlimy się za tych, którzy przygotowują się do chrztu św., sami zaś dziękujemy za otrzymaną na chrzcie św. wiarę. Należy podkreślić wartość umartwienia podejmowanego w duchu pobożności i miłości bliźniego.
  3. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, tj. ilościowy i jakościowy. Powstrzymanie się od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia. Do postu ilościowego zobowiązane są osoby pełnoletnie, czyli te, które ukończyły 18 rok życia, aż do rozpoczęcia 60-tego roku życia (kan. 97 KPK). Rodzice winni zatroszczyć się, aby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani są jeszcze obowiązkiem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzani w autentycznego ducha pokuty (kan. 1252).
  4. Od Środy Popielcowej do I Niedzieli Wielkiego Postu wypadają Kwartalne Dni Modlitw o Ducha Pokuty.
  5. W piątki Wielkiego Postu Droga Krzyżowa, a w niedziele Gorzkie Żale. Za odprawienie Drogi Krzyżowej zyskuje się odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Odpust zupełny można również zyskać w piątki Wielkiego Postu za odmówienie po Komunii św. przed wizerunkiem Pana Jezusa Ukrzyżowanego modlitwy „Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu…” (tekst: LG II 1819). Spotkanie młodzieży w piątek po Mszy św. na plebanii.
  6. Za tydzień, w I Niedzielę Wielkiego Postu dla naszych ministrantów będzie miała miejsce uroczystość przyjęcia komży i pelerynki przez młodszych ministrantów oraz alby i szkaplerza przez starszych. Zbiórka ministrantów w sobotę o godz. 9.00.
  7. Zachęcamy do czytania pracy katolickiej – najnowszego numeru „Niedzieli”.
  8. Serdeczne Bóg zapłać za wczorajsze sprzątanie kościoła. Na przyszły tydzień prosimy kolejne rodziny naszej parafii.