Wasza Ekscelencjo, Księże Biskupie.

W imieniu wszystkich ministrantów serdecznie witamy Księdza Biskupa w naszej wspólnocie. Jako przedstawiciele grupy ministrantów działających w parafii św. Jana Chrzciciela w Lipsku, chciałbym krótko zaprezentować naszą działalność.

W naszej parafii jest obecnie kilkunastu służących ministrantów, zarówno ze szkoły podstawowej, jak i szkoły średniej. Ich koordynatorem jest obecny wikariusz – ksiądz Sławomir Zawada. Liturgiczna Służba Ołtarza funkcjonuje w naszej parafii w sposób dobry i zorganizowany, mimo obecnie panującej pandemii koronawirusa. Przed pandemią regularnie odbywały się zbiórki, podczas których poruszane były kwestie organizacyjne, a także, a może przede wszystkim podczas tych zbiórek odbywa się niezwykle istotna dla posługi ministranta formacja duchowa. Oprócz tych cotygodniowych spotkań na rozwój duchowy członków wspólnoty ministrantów wpływają także organizowane kilkudniowe wyjazdy na rekolekcje wakacyjne. Przed dalszym wyjazdem staramy się znaleźć sposoby na dofinansowanie wyjazdu dla wszystkich chłopców, aby kwestie finansowe nie były przeszkodą w uczestniczeniu w wyjeździe. Przed wyjazdem do Zakopanego, Ludźmierza, Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej organizowaliśmy akcję pieczenia i rozprowadzania kremówek – ulubionych ciastek św. Jana Pawła II. Dzięki temu mogliśmy pojechać wszyscy – łącznie 22 osoby. Ważnym aspektem działalności Liturgicznej Służby ołtarza jest także organizowanie dyżurów podczas Mszy świętych w dni powszednie oraz w niedzielę i święta, dzięki czemu na Mszach świętych zazwyczaj obecny był choć jeden ministrant. Oprócz tego nasza wspólnota obecna jest w pełnym składzie podczas ważnych wydarzeń w ciągu roku począwszy od całego Triduum Paschalnego, przez odpust parafialny, po uroczyste Msze Święte pod przewodnictwem Biskupa. Pomimo niemożności spotykania się na zbiórkach fizycznie przez pandemię, dzięki współczesnym metodom staramy się być w kontakcie ze wszystkimi ministrantami i księdzem opiekunem poprzez grupę stworzoną w Internecie na messengerze. Tam ustalamy ważne dla ministrantów kwestie czy wyjaśniamy wątpliwości. Ale bycie członkiem służby liturgicznej w naszej parafii to nie tylko obowiązki, ale także liczne przyjemności. Organizowane były towarzyskie spotkania przy grillu czy ognisku, a także podczas gry w piłkę nożną na hali sportowej czy boisku. Współtworzyliśmy audycję „Króluj nam Chryste” w Katolickim Radiu Zamość. Co roku w czasie wakacyjnym odbywają się także liczne wyjazdy rowerowe czy na kajaki, które są okazją do bliższego poznania się oraz odpoczynku po trudach roku szkolnego. Chcemy dzisiaj także powiedzieć, że poza naszymi spotkaniami były również organizowane spotkania dla naszych rodziców, którzy miłując nas starali się zawsze współpracować z księdzem wikariuszem we wszelkich poczynaniach dla umocnienia i rozwijania wspólnoty ministranckiej, rodzinnej i parafialnej.

Podsumowując, działalność Liturgicznej Służby Ołtarza w naszej parafii przebiega jak najbardziej pomyślnie. Z jednej strony stanowi ona wspólnotę, w której można przyjemnie spędzić czas, ale co ważniejsze poprzez właściwą formację duchową zachęca młodych chłopców do ciągłego kształtowania swojej osobowości i stawania się coraz lepszym człowiekiem, a w konsekwencji do bycia uczniem Chrystusa i znakiem wiary dla innych ludzi.