W najbliższą środę, 22 lutego, zwaną Popielcem, rozpoczyna się okres Wielkiego Postu. Ten czterdziestodniowy czas postu i umartwienia, ma na celu pomóc nam przygotować się, poprzez nawrócenie i wzmocnienie wiary, do obchodów Misterium Paschalnego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Kościół wzywa w tym czasie swoich wiernych do walki z grzechem poprzez post, modlitwę i jałmużnę. Środa Popielcowa jest w całym Kościele dniem ścisłego postu (tzn. post ilościowy – możemy spożyć tego dnia trzy posiłki, w tym jeden do syta, obowiązuje on wszystkich, którzy ukończyli 18 rok życia do rozpoczęcia 60 roku życia i post jakościowy – wstrzemięźliwość od potraw mięsnych, obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia).

W Środę Popielcową na znak podjęcia pokuty posypujemy głowy popiołem. W tym dniu Msze św. będą: w Lipsku o godz. 12:00 i 18:00, w Zarzeczu o 16:00 a w Białowoli o 17:00.